G3 Live in concert DVD

Pewnego dnia Joe Satriani wpadł na genialny pomysł: zebrać swoich przyjaciół, genialnych gitarzystów, i zorganizować trasę koncertową. I chwała mu za to bo oto wszyscy gitarzyści świata mogą cieszyć się dwoma wydawnictwami upamiętniającymi tą trasę: CD i DVD.

Repertuar obu wersji różni się, jednak atmosfera w obu przypadkach jest równie gorąca. Tzw. line-up to oryginalny, pierwszy skład G3: Joe Satriani (gospodarz), Eric Johnson i Steve Vai. Eric Johnson to najmniej znany w Polsce gitarzysta z całej trójki. Tytułem wprowadzenia powiem tylko, że parokrotnie wybierany był gitarzystą roku wg Guitar Player'a, zdobył także Grammy i za oceanem jest bardzo popularny (jak na gitarzystę).

Koncert składa się z 4 epizodów.

Część I: Joe Satriani

Występ otworzył sam gospodarz, Joe Satriani. Spokojnie rozgrzał publiczność nowym (koncert z 1996 roku) utworem Cool #9 z płyty Joe Satriani. Potem, nie dając chwili wytchnienia, melodyjne sprzężenia jednoznacznie wskazują na kolejną kompozycję, Flying in a blue dream. Ile razy słucham tego nagrania tyle razy poddaję się niby od niechcenia płynącej melodii, leniwie sączącym się dźwiękom. Super! Na koniec Summer Song: rockowy, rytmiczny, ze wstępem na bas i gitarę (w tej wersji). Szkoda, że tylko 3 utwory ale...

Część II: Eric Johnson

Znałem koncert G3 w wersji CD Audio więc zaskoczyło mnie, że Eric Johnson podmienił aż 2 utwory w wersji DVD. Wspólnym jest tylko Manhattan- rewelacyjna kompozycja, perfekcyjnie zagrana. Czyste brzmienie Stratocastera dało wytchnienie po niewątpliwie rockowym występie Satcha. Natomiast Intro Song i SRV niestety odstają poziomem od Manhattan'u. Znacznie lepsze były utwory Johnsona z wersji CD tego koncertu. Celem wyjaśnienia dodam tylko, że SRV jest poświęcony oczywiście Steviemu Ray Vaughan'owi. A teraz....

Część III: Steve Vai

Bardzo mocny punkt koncertu to właśnie występ Vai'a. Brawurowo zagrane utwory, z dużą porcją improwizacji i profesjonalni muzycy towarzyszący. Oczywiście najbardziej znany i wyczekiwany jest For the love of God- przepiękna ballada gitarowa ale pragnę zwrócić uwagę na The Attitude Song- kompozycja z pierwszej solowej płyty Vai'a. Rasowe rockowe granie! Pora na....

Część IV: wszyscy na scenie

W tej części każdy zaproponował jeden utwór, w którym wystąpił jako lider. I tak Going Down to Joe Satriani, My Guitar... to Zappowskie klimaty czyli Steve Vai a Red House, typowy rasowy blues, to Eric Johnson. Miło jest popatrzeć na trzech wirtuozów na scenie!

Satriani był kiedyś zapytany czy taka dawka gitary, pod postacią G3, nie jest męcząca dla widzów. Owe DVD to tylko 75 minut, występy na żywo trwały ponad 3 godziny!!! Odpowiedział, że przy takiej różnorodności stylów nie może być nudno. I ja się z tym w 100% zgadzam.

Nośnik: DVD jednostronne
Dźwięk: DD 5.1, PCM Stereo
Region: 0
Dodatki: Biografie, wybór rozdziałów

P.S. Po trasie G3 od grupy odszedł Eric Johnson (Vai i Satriani byli mocno zaskoczeni). Jego miejsce wypełnił Kenny Wayne Shepherd a potem, aż do teraz, John Petrucci (gitarzysta Dream Theater).